Informacja: Złote żniwa w Złotoryi
(Kategoria: Wydarzenia)
Dodana przez: admin
niedziela 30 maj 2004 - 00:00:00

(ZŁOTORYJA) Dariusz Michalski i Anna ćwierk, oboje ze Złotoryi, zwyciężyli w najważniejszej kategorii - profesjonalistów - XI Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Płukaniu Złota.

Zdobywcy pierwszego miejsca wśród profesjonalistów, wypłukanie 11 drobinek złota zajęło zaledwie 2 minuty i 15 sekund. - To czas porównywalny ze światową czołówką płukaczy złota - powiedział strażnik pieczęci Polskiego Bractwa Kopaczy Złota, Norbert Mąkowski.

W rywalizacji wzięło udział ponad 100 zawodników z Polski, Czech, Japonii, a nawet Libii.

W kategorii amatorów wśród mężczyzn najlepszy okazał się Paweł Wasilewicz (Złotoryja), a wśród kobiet-amatorek zwyciężyła Ilona Drewniak z okolic Łodzi.

Uczestnicy zawodów przez dwa dni walczyli o miano mistrza Polski w płukaniu złota. Rywalizowali w kilkunastu kategoriach. Eliminacje i finały odbywały się według stałych zasad.

Sędziowie wsypywali do wiadra z ok. 15-20 kg piachu drobinki złota o średnicy od 0,5 do 1 mm. Złotych grudek w każdym z wiader było 8- 12, ale tylko sędzia główny znał ich dokładną liczbę u poszczegłlnych zawodników. Każdy zawodnik musiał wyłowić wszystkie ziarenka w jak najkrótszym czasie, a jeśli przeoczył jakąś drobinkę kruszcu, to za każde opuszczone ziarenko doliczano mu 5 minut karnych.

- Liczyła się więc przede wszystkim dokładność, bowiem taka kara praktycznie eliminuje w finale. Zazwyczaj są jednak tacy, którzy ryzykują i zwyciężają - wyjaśnił Mąkowski.


Tradycyjnie po każdej konkurencji uczestnicy zmagaą mogli zatrzymać na pamiątkę złote ziarenka, które udało im się wypłukać podczas zawodów

Tradycyjnie po każdej konkurencji uczestnicy zmagaą mogli zatrzymać na pamiątkę złote ziarenka, które udało im się wypłukać podczas zawodów.

Okresy świetności Złotoryi związane są z wydobywaniem złota w pobliskich sztolniach. W najlepszych latach w XII i XIII wieku wydobywano tu od 25 do 50 kg tego kruszcu rocznie. Organizator mistrzostw – Polskie Bractwo Kopaczy Złota propaguje tę nietypową dyscyplinę sportu od 11 lat.

Wyniki złotoryjskich mistrzostw będą miały wpływ na skład kadry narodowej, która wystartuje na mistrzostwach świata na Słowacji.

Źródło:

Autor: Bartosz Wojciechowski
Zdjęcia: Artur Lampart
Źródło: Złotoryjski Portal Internetowy
( http://zlotoryja.info/portal/informacje/_/?czytaj_wiecej.17 )