;

https://www.facebook.com/PLAYZlotoryja

Informacje


logo
Użytkownik: Hasło:
http://zlotoryja.info/portal/informacje/?komentarz.informacja.5625
  Informacje
Kategorie informacji:

Przeczytaj także

 Honorata i pokroju
 Alicja z odzysku
 Więcej wiary w dniu dzisiejsz
 Silny wiatr
 Dzień Życzliwości 2016'
 Uwaga! Zmiana organizacji ruch
 Zbiórka karmy w ROSSMANN
 Charytatywny Festyn dla Laury
 Msza z modlitwą o uzdrowienie
 Dzielnicowi uratowali mężczy

Ostatnie komentarze
Zmainy w społeczności:
Aktualnie na stronie
Gości (8)
Zarejestrowani (0):

Nowi użytkownicy:
Egeon 26 mar 2018: 12:25
Peronia 26 mar 2018: 12:22
Wojtek1211 27 lut 2018: 21:43
Mszczepaski 01 lut 2018: 14:06
nowakm 22 sty 2018: 17:56

Ostatnie logowania:
andrzej 19 kwi 2018: 09:18
szwarc 16 kwi 2018: 20:13
gisia 16 kwi 2018: 10:24
zapraszam 14 kwi 2018: 19:01
tosiek09 12 kwi 2018: 23:15

Mapa użytkowników
Powiatowy Dzień Regionalisty Wersja do druku Pobierz w postaci pdf
Młodzież - 26 wrz 2013: 12:33 - opini: 1 - dodał: Bartosz Jeziorski

thumb_20130926_01.jpg27 września 2013 roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej zaprasza na Powiatowy Dzień Regionalisty pod honorowym patronatem Starosty Złotoryjskiego organizowany. To regionalne wydarzenie ma na celu rozpropagowanie wśród miejscowej ludności, a zwłaszcza młodzieży szkolnej, poczucia regionalizmu oraz pokazanie historii ziemi złotoryjskiej – naszej małej ojczyzny.Zwyczajowo jedna ze szkół ziemi złotoryjskiej jest gospodarzem Dnia Regionalisty. Coraz częściej biorą udział w tym wydarzeniu instytucje i zakłady pracy. Skala przedsięwzięcia jest dość duża, gdyż to swojego rodzaju święto gromadzi zwykle około 150 osób.

20130926_01.jpg

Tegoroczny Dzień Regionalisty nawiązuje do wydarzeń historycznych. Dwieście lat temu na terenie Gminy Pielgrzymka miały miejsce wydarzenia związane z kampanią napoleońską 1813 roku na Śląsku i Łużycach zwane „wojną saską”.
Podczas wiosennej kampanii wojska V Korpusu Lauristona i XI Korpusu Macdonalda maszerując z kierunku Lwówka Śląskiego stoczyły w okolicach Pielgrzymki kilka potyczek z wojskami koalicji rosyjsko-pruskiej.

Znaczącą potyczką były walki stoczone 22 sierpnia 1813 na polach między Pielgrzymką a Jerzmanicami. Zginęło wtedy około 400 żołnierzy rosyjskich i francuskich. Działania te miały na celu zatrzymanie marszu wojsk napoleońskich w kierunku Złotoryi. Powodem był zator, który stworzył się w wyniku zbyt powolnego przejścia artylerii rosyjskiej przez bramy miejskie.

Po skończonej walce na pole bitwy przyjechał osobiście cesarz Napoleon Bonaparte. Wraz z dowódcami sztabu oglądał zabitych żołnierzy, próbując dociec przyczyn tak silnego oporu w tak mało znaczącym z pozoru miejscu. Napoleon spędził cały dzień w karczmie w Pielgrzymce na rozmowach z miejscową ludnością, chcąc zorientować się w nastrojach pruskich obywateli.

Mimo, że historyczna karczma już nie istnieje, to pozostaje faktem, że jest to jedyne miejsce na ziemi złotoryjskiej, które zostało odwiedzone przez cesarza Francuzów.

Drugą z ważnych potyczek w Pielgrzymce była walka tych samych korpusów z wojskami pruskimi o most na Skorze. Wojska francuskie po przegranej bitwie nad Kaczawą uciekały w kierunku Lwówka Śląskiego. Potyczka została przegrana przez wojska pruskie. Wieczorem most rozebrano, aby odciąć drogę pościgu za wojskami francuskimi.

 Linki sponsorowane: 
Facebook MySpace Buzz Twitter

Komentarze:
magic man - 27 wrz 2013: 11:53 - Odpowiedz
bardzo ciekawy pomysł. Gratulacje dla organizatorów .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Złotoryjski Portal Internetowy Zlotoryja.INFO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii , ale ich autorzy. Użytkownik zamieszczający dane (informacje, zdjęcia, grafiki, komentarze) naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich może ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Użytkownik, który udostępnił jakiekolwiek dane w Portalu oświadcza, że zamieszczone dane w serwisie nie spowoduje naruszenia jakichkolwiek praw osób trzecich. Złotoryjski Portal Internetowy Zlotoryja.INFO może, w ramach obowiązującego prawa, przekazać uprawnionym organom na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań pozostające w jego posiadaniu dane identyfikacyjne Użytkowników naruszających prawo. Wszelkie komentarze naruszające te zasady będą wyłączane a konta Użytkowników je naruszające będą blokowane.

Jeżeli chcesz dodać swoją opinie, musisz się zalogować.


P      O      R      T      A      L      E            P      A      R      T      N      E      R      S      K      I      E

           

Nowości  |  Zespół  |  Współpraca  |  Prywatność  |  Prawa autorskie  |  Patronat medialny  |  O portalu  |  Kontakt  |  Reklama
Kontakt z nami we wszystkich sprawach: info@zlotoryja.info
rss1.0 rss2.0 rdf