;

https://www.facebook.com/PLAYZlotoryja

Informacje


logo
Użytkownik: Hasło:
http://zlotoryja.info/portal/informacje/?komentarz.informacja.5625
  Informacje
Kategorie informacji:

Przeczytaj także

 Honorata i pokroju
 Alicja z odzysku
 Więcej wiary w dniu dzisiejsz
 Silny wiatr
 Dzień Życzliwości 2016'
 Uwaga! Zmiana organizacji ruch
 Zbiórka karmy w ROSSMANN
 Charytatywny Festyn dla Laury
 Msza z modlitwą o uzdrowienie
 Dzielnicowi uratowali mężczy

Ostatnie komentarze
Zmainy w społeczności:
Aktualnie na stronie
Gości (5)
Zarejestrowani (0):

Nowi użytkownicy:
Egeon 26 mar 2018: 12:25
Peronia 26 mar 2018: 12:22
Wojtek1211 27 lut 2018: 21:43
Mszczepaski 01 lut 2018: 14:06
nowakm 22 sty 2018: 17:56

Ostatnie logowania:
rankitpl 21 kwi 2018: 13:01
bgk 19 kwi 2018: 15:36
andrzej 19 kwi 2018: 09:18
szwarc 16 kwi 2018: 20:13
gisia 16 kwi 2018: 10:24

Mapa użytkowników
Erasmus + Młodzież = Praca Wersja do druku Pobierz w postaci pdf
Młodzież - 19 gru 2013: 22:52 - opini: 2 - dodał: KPP

thumb_20131219_01.jpg19 grudnia 2013r. o godzinie 10:00 w sali sportowej Zespołu Szkół Zawodowych w Złotoryi zgromadziło się ponad 100 osób chcących dowiedzieć się czegoś na temat perspektyw młodzieży w powiecie złotoryjskim. Taką odpowiedź miała dać konferencja “Erasmus+Młodzież = Praca” zorganizowana przez Jakuba Jagiełło - asystenta europosła Piotra Borysa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: z ramienia miasta sekretarz Włodzimierz Bajoński, z ramienia powiatu starosta Ryszard Raszkiewicz. Obecni byli także przedstawiciele organizacji pozazarządowych: Bartosz Łoś i Mikołaj Tarnowski - prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Progress, oraz Barbara Zwierzyńska-Doskocz - prezes Stowarzyszenia Nasze RIO - wraz z młodzieżą ze stowarzyszenia. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnych placówek oświatowych oraz licznej młodzieży uczącej się w ZSZ.20131219_01.jpg


20131219_02.jpg


Pierwszym prelegentem była Anna Sarczyńska z Powiatowego Urzędu Pracy w Złotoryi. Prezentacją pod tytułem “Młodzież a rynek pracy w powiecie złotoryjskim” przytoczyła ważne i praktyczne informacje na temat perspektyw zatrudnienia ludzi młodych. Wśród poruszanych zagadnień były między innymi wymagania pracodawców względem młodzieży, oczekiwane cechy (w tym cechy charakteru) przez pracodawców. Przedstawicielka złotoryjskiego “pośredniaka” uświadamiała także zgromadzoną liczną młodzież, że ma realną wpływ na to kim zostaną, na świadomość walorów i konkurencji, a także wskazała za ważne natychmiastowe i elastyczne dostosowanie się do zmian. Młodzież dowiedziała się także, że aktualnym trendem jest to, że na jeden etat przypadają zadania kilku stanowisk pracy. Wymienione zostały także profesje, w którym według analiz powstanie najwięcej miejsc pracy. Poznać także można było zawody, które aktualnie zdobywają popularność, a także przyczyny problemów młodych ze znalezieniem pracy. Przedstawiona została także aktualna sytuacja młodych bezrobotnych z naszego powiatu. Najwięcej wśród nich było sprzedawców, ślusarzy, murarzy, obuwników przemysłowych i robotników budowlanych. Pracodawcy najczęściej poszukiwali robotników gospodarczych, sprzedawców (!), pracowników biurowych, robotników budowlanych (!). Jak widać dwa zawody znalazły się w czołówce obydwu grup. Okazuje się, że 48% bezrobotnych w powiecie to młodzież. Wśród bezrobotnych najwięcej osób jako znajomość języka obcego wskazuje na język angielski (276) i język niemiecki (275). Najczęściej jednak swoją znajomość języka określają jako podstawową. Prelegentka powiedziała także o programach wsparcia dla osób do 30 roku życia (w tym programach skierowanych do absolwentów) w postaci staży, a także dotacji na własną działalność. Wyjaśniono także co to są “miękkie i twarde umiejętności”. Poinformowano, że tworzone są bazy danych na temat praktyk zawodowych, a także, że działają bezpłatne (choć prywatne) agencje zatrudnienia pełniące rolę “swatek” zawodowych. Młodzież dowiedziała się także o bezpiecznych wyjazdach za granicę, a także o nowych elastycznych formach zatrudnienia oraz o Punktach Konsultacyjnych Funduszy Europejskich.

20131219_03.jpg

Krótko przemawiali też gospodarz miejsca oraz powiatu. Dyrektor ZSZ wspomniał o ogromnym znaczeniu środków UE, które zostały wykorzystywane przez szkołę, a Ryszard Raszkiewicz opowiedział o funduszach unijnych na oświatę i powitał europosła, a także podziękował za wsparcie. Przypomniał także, że w maju odbędą się wybory do europarlamentu.

20131219_06.jpg


20131219_07.jpg

Następnym prelegentem był sam europoseł Piotr Borys, który podzielił się z młodymi uczestnikami własnymi dylematami, które miał jako ich rówieśnik kończący technikum w Legnicy. Wskazał na 20 lat niszczenia szkolnictwa zawodowego, a także na ogromne bezrobocie wśród młodych w Grecji (70%) wskazując na znacznie niższe w Polsce (24%). Zapowiedział, że chce się dążyć do modelu szkolenia pracownika-ucznia, bądź pracownika-studenta przez firmę. Opowiedział także o programie Erasmus+, o którym miała być głównie prelekcja. Program ten jest dedykowany młodym ludziom, którzy chcą być aktywni. W jego ramach możliwa jest także międzynarodowa współpraca między szkołami. Podkreślił, że warto realizować się społecznie, angażować się w wolontariat. Granty umożliwiają prowadzenie różnych dyskusji, nawiązywanie kontaktów oraz wyjazdy zagraniczne. Ważnym elementem jest także program wymian studenckich, który otwiera według niego możliwości na całe życie i lepiej przygotowuje do pracy zawodowej. Mówi także, że powstaną płatne staże dla młodych po ukończeniu szkoły średniej. Zachęcał młodych do zakładania jednoosobowych firm. Wskazał, że pomoc na etapie tworzenia biznesplanów, czy starań o dotację, można uzyskać dzięki Inkubatorom Przedsiębiorczości. Wspomniał także, że w ramach wymian studenckich chętnie do Polski zapraszani są studenci spoza Europy, np. z Białorusi, Gruzji. Często tacy studenci będą później dobrymi ambasadorami naszego kraju. Wskazał na wartość edukacji, w tym języków obcych. Na koniec złożył uczestnikom konferencji życzenia świąteczno-noworoczne.

20131219_08.jpg

Trzecie wystąpienie dotyczyło wolontariatu europejskiego i zostało wygłoszone przez przedstawiciela Semper Avanti – Jakub Prus. Wspomniano o wsparciu młodzieży w demokracji, wysyłaniu uczniów na staże zagraniczne (głównie do sprawdzonych partnerów), a także o programie Leonardo Da Vinci jako o jednej z możliwości. Wymiany finansowane ze środków UE mogą skutkować zmniejszaniem stereotypów. Można także było wysłuchać krótkiej prezentacji chłopaka z Chin i dziewczyny z Francji biorących udział w wolontariacie europejskim (EVS). Oferta skierowana jest do osób między 18 a 30 rokiem życia. Warto podkreślić, że nie trzeba znać języka kraju, do którego się przyjeżdża, a na miejscu są prowadzone szkolenia w tym zakresie. Na sam koniec krótko swój udział w wolontariacie europejskim zaprezentowała uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Złotoryi Aleksandra Michalska, która podczas tegorocznych wakacji wyjechała na wolontariat do Słowenii.

20131219_05.jpg


20131219_04.jpg

Na sam koniec dodam, że moim zdaniem bardzo dobrze zorganizowano konferencję od strony logistycznej. Tutaj pochwały należą się uczniom Technikum Hotelarskiego, którzy stanęli na wysokości zadania. Chyba żaden z przybyłych gości nie miał prawa czuć się zagubiony w budynku ZSZ. Zadbano także o zorganizowanie szatni dla przybyłych gości oraz o bufet. Również należy pochwalić organizatora Jakuba Jagiełłę za zorganizowanie tej konferencji.

Wypowiedź Jakuba Jagiełły na temat konferencji:
Celem konferencji jest przekazanie Państwu informacji na temat nowego programu unijnego Erasmus Plus na lata 2014-2020. Budżet tego programu to 14,7 miliardów euro. Warto więc aby jak najwięcej środków trafiło na rzecz wspierania młodzieży powiatu złotoryjskiego. Chętnie będę wspierał podejmowane przez Państwa inicjatywy na rzecz młodzieży. Moim zdaniem zarówno program Erasmus Plus jak i wolontariat Europejki to szansa aby zwiększyć zatrudnienie wśród młodych osób naszego powiatu. Na koniec chcę złożyć Państwu życzenia zdrowych, rodzinnych Świąt Bożegonarodzenia oraz spełnienia marzeń w nadchodzącym Nowym Roku.

 Linki sponsorowane: 
Facebook MySpace Buzz Twitter

Komentarze:
Mentor - 20 gru 2013: 11:42 - Odpowiedz
rozumiem, że perspektywy dla młodzieży z naszego powiatu zostały przedstawione ? Na konferencji nie było nikogo ze strony pracodawców, którzy mogliby przedstawić wymagania stawiane młodym ludziom ? Inicjatywa ciekawa, ale moim zdaniem - system szkolnictwa powinien bardziej współpracować z pracodawcami, bo przecież pod ich potrzeby szkoli przyszłych pracowników...
KPP - 20 gru 2013: 12:16 - Odpowiedz
Mówili, że ten model chcą wdrożyć. Potencjał takiego kierunku jest widoczny na uczelniach wyższych, a na pewno na Politechnice Wrocławskiej (B+R, a także wykłady organizowane przez pracodawców, targi pracy).

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Złotoryjski Portal Internetowy Zlotoryja.INFO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii , ale ich autorzy. Użytkownik zamieszczający dane (informacje, zdjęcia, grafiki, komentarze) naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich może ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Użytkownik, który udostępnił jakiekolwiek dane w Portalu oświadcza, że zamieszczone dane w serwisie nie spowoduje naruszenia jakichkolwiek praw osób trzecich. Złotoryjski Portal Internetowy Zlotoryja.INFO może, w ramach obowiązującego prawa, przekazać uprawnionym organom na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań pozostające w jego posiadaniu dane identyfikacyjne Użytkowników naruszających prawo. Wszelkie komentarze naruszające te zasady będą wyłączane a konta Użytkowników je naruszające będą blokowane.

Jeżeli chcesz dodać swoją opinie, musisz się zalogować.


P      O      R      T      A      L      E            P      A      R      T      N      E      R      S      K      I      E

           

Nowości  |  Zespół  |  Współpraca  |  Prywatność  |  Prawa autorskie  |  Patronat medialny  |  O portalu  |  Kontakt  |  Reklama
Kontakt z nami we wszystkich sprawach: info@zlotoryja.info
rss1.0 rss2.0 rdf