
Dobków znalazł się w gronie 24 najciekawszych wsi europejskich, które obecnie podlegają ocenie przez ekspertów Europäische ARGE Landentwicklung & Dorferneuerung - Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi. Stowarzyszenie to postrzega swoją rolę w uwydatnianiu znaczenia obszarów wiejskich i problemów ich mieszkańców w społeczeństwie jako całości, wykorzystując reklamę, media i politykę, co tym samym ma zapewnić szerokie poparcie dla zachowania wsi i tworzenia w nich tętniących życiem i atrakcyjnych ośrodków. 1 czerwca komisja konkursowa przez 6 popołudniowych godzin zwiedzała Dobków…
Mieszkańcy zaprezentowali oceniającym największe dokonania swej społeczności, głównie organizacji pozarządowych oraz przedstawili najciekawsze inicjatywy lokalne. Głównym moderatorem był Krzysztof Rozpędowski. Wspierali go przedstawiciele dobkowskich organizacji, przedsiębiorcy i samorządowcy z burmistrzem Józefem Kołczem i Pawłem Czyszczoniem - dyrektorem Wydziału Obszarów Wiejskich UMWD na czele. Wręczenie nagród nastąpi w dniach 8-10 września 2016 r. na Węgrzech. Na uroczystość zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy spotkania.
Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi powstało w 1989 roku jako organizacja niezwiązana z administracją państwową, zrzeszająca przedstawicieli rządu, naukowców, a także ekspertów ds. odnowy wsi, lokalnych polityków oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych (NGO). Wykorzystując sieci partnerskie, Stowarzyszenie promuje działania na rzecz poprawy jakości życia na wsi oraz zwiększania szans gospodarczych i walorów wypoczynkowych obszarów wiejskich.
ARGE jest zarejestrowanym stowarzyszeniem, z siedzibą w Wiedniu. Obecnie jego członkami/partnerami są 23 kraje i regiony europejskie, a mianowicie Bawaria, kolonia niemiecka w Belgii, Burgenland, Hesja, Karyntia, Luksemburg, Dolna Austria, województwo opolskie, Nadrenia-Palatynat, Saksonia, Salzburg, Słowacja, Słowenia, Południowy Tyrol, Styria, Turyngia, Tyrol, Czechy, Węgry, Vorarlberg, województwo śląskie, Szwajcaria i gmina Hinterstoder. Organizacjami członkowskimi są również „Europäisches Bildungsforum für ländliche Entwicklung” i „Arge Ländlicher Raum”.
Priorytety i działania
Głównym celem ARGE jest promowanie międzynarodowej wymiany wiedzy i doświadczeń, zwłaszcza w płaszczyźnie wertykalnej między decydentami a społeczeństwem, jak również horyzontalnej - pomiędzy państwami europejskimi, regionami i wsiami. Stowarzyszenie stara się także zachęcać mieszkańców wsi do uczestnictwa w procesach decyzyjnych i nakłaniać ich do podejmowania inicjatyw w zakresie kształtowania własnego środowiska życia i umacniania swojej tożsamości Europejczyków z lokalnymi korzeniami. Nie mniej ważne jest to, że ARGE postrzega swoją rolę w uwydatnianiu znaczenia obszarów wiejskich i problemów ich mieszkańców w społeczeństwie jako całości na wykorzystywaniu reklamy, mediów i sfery polityki, co tym samym zapewnia szerokie poparcie dla zachowania wsi i tworzenia w nich tętniących życiem i atrakcyjnych ośrodków.
źródło: swierzawa.pl